Artiwise Metin Analitiği Platform Kullanımı

Metin içeriklerini analiz etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Artiwise metin analitiği platformuyla yapısal olmayan verilerinizi kısa sürede ve yüksek doğruluk oranlarıyla analiz edebilirsiniz.

1. Platforma giriş

Artiwise metin analitiği platformuna https://app.artiwise.com adresinden giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra ana ekranın sol tarafında tüm modülleri görebilir, istediğiniz modüle göre filtreleme yapabilirsiniz. Oluşturulan tüm analiz raporları ekranın ortasında gözükmektedir. Analizlerinizi dilerseniz isme, modül tipine, oluşturulma tarihine veya açıklamasına göre sıralayabilirsiniz.

2. Analiz modülü oluşturma

Analize başlamak için Artiwise metin analitiği platformunun esnek analiz modüllerinden birini seçebilirsiniz. Bunun için önce ekranın sağ alt köşesinde yer alan “Modül Oluştur” butonuna tıklamanız yeterli.

3. Modül tipi seçimi

Bu aşamada veri analizi yapmak istediğiniz modül tipini seçebilirsiniz. Her bir modül kendine has özellikleriyle verilerinizi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır. Çalışma yapmak istediğiniz modülü seçerek bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

4. Modül ayarları

Bu aşamada analiz yapacağınız modüle ait konfigürasyon bilgilerini girebilirsiniz. Oluşturmak istediğiniz analiz raporunun adını ve açıklamasını girdikten sonra bu aşamanın önemli adımlarından biri olan “Veri Ayıklayıcısı” seçimine geçebilirsiniz. Veri ayıklayıcısında amaç; verinizi analiz etmeden önce verinizi gereksiz bilgilerden temizleyerek analize hazır hale getirmektir. Veri ayıklayıcısı için uygun katmanları seçtikten sonra oluştur diyerek analiz yapmak istediğiniz modülü hazır hale getirebilirsiniz.

5. Veri yükleme

Artık analiz modülünüz hazır. Bu aşamada analiz etmek istediğiniz verilerinizi yükleyebilirsiniz. Bu işlem için, modüle ait veriler tabında  “Veri Yükle” diyerek verilerinizi excel, csv, txt gibi istediğiniz dosya formatında yükleyebilirsiniz.

6. Analiz edilecek alanların belirlenmesi

Seçilen veri 1 kolondan oluşuyorsa bu kolon analiz için seçilebilir. Bunun yanında seçilen veri bir çok kolondan oluşuyorsa platform analiz etmek istediğiniz kolon veya kolonları seçmenize imkan tanır. Analizini yapmak istediğiniz kolonun başlığında “Metin olarak kullan” seçimini yapmanız ilgili kolondaki verileri analize eklemeniz için yeterli olacaktır. Bunun yanında dilerseniz yüklenen dökümanın ilk satırını başlık olarak tanımlayıp döküman başlığını analize dahil etmeyebilirsiniz. Seçimleriniz yaptıktan sonra yükle diyerek verinizi analiz edilecek ortama yükleyebilirsiniz.

7. Eğitim

Son aşama eğitim aşamasıdır. Modülünüzü oluşturdunuz, verinizi yüklediniz ve analiz edilecek alanları seçtiniz artık Artiwise metin analitiği platformu sizin için verinizi eğitip analiz sonuçlarını size göstermeye hazır. Ekranın sağ üst köşesindeki Eğit butonuna basarak verilerinizi eğitebilir ve analiz sonuçlarını alabilirsiniz.

Artiwise metin analitiği platformu makine öğrenmesi ve doğal dil işleme tekniklerini kullanarak verileri sizin için eğitir ve kullanıma hazır hale getirir.

Eğitim aşamasını tamamladığınızda yapısal olmayan metin verileriniz sınıflandırılarak raporlanabilir olmuştur.