Artiwise Metin Analitiği Platformu

Artiwise yapay zeka ve makine öğrenmesi ile çalışan bulut tabanlı veri analitiği platformudur. Yapısal olmayan tüm verilerinizi kullanışlı ara yüzleri ile kısa zamanda raporlayıp aksiyon alabileceğiniz yapısal hale dönüştürür. Artiwise’ı kullanmak için Başvuru formunu doldurmanız yeterli.

Müşteri Deneyiminde Fark Yaratın ;

Müşteri deneyimi veya pazarlama ekipleri  Artiwise modüllerini kullanarak  müşteri içgöründe kısa zamanda fark yaratan analizlere ulaşmaktadır. Artiwise Dashboard ekranlarında müşteri duygu dağılımını ve fonksiyonel sınıf dağılımını istedikleri zaman aralığında görebilmektedirler.  Artiwise Customer Insight ile en çok konuşulan konuları yakından takip edebilir, olumsuz içerikleri tespit edip aksiyon alabilir ve Net Promoter Skorunuzu (NPS) arttırabilirsiniz. Siz de Artiwise’ın yapay zeka teknolojilerini kullanarak kendinize güçlü bir ekip kurun.

Makine Öğrenmesi ve Doğal Dil İşleme Teknikleri ;

Artiwise ile veri analistleri ve uygulama geliştirme uzmanları, makine öğrenmesi ve doğal dil işleme (natural language processing) tekniklerini bilmelerine gerek olmaksızın veri modellemesi yapabilirler. Ürünün API‘ lerini kullanarak analiz sonuçlarını istedikleri platformlara taşıyabilirler.

Kullandıkça Öde Modeli ;

Artiwise  bulut üzerinden kullandıkça öde modeliyle hizmet vermektedir. Bu sayede firmalar projeleri için ek yatırım yapma ihtiyacı duymadan, proje yatırımının geri dönüşünü (ROI) rahatlıkla görebilmektedirler. Regülasyon kısıtları olan ve verisini bulutta bulundurmak istemeyen firmalar için yerinde kurulum yapılarak hizmet verilebilmektedir.

.

Tüm yazılı kanallarınızı Artiwise ile analiz edin.
Artiwise ile müşterinin içgörüsünü analiz edin ve müşterinin sesini duyun.

Müşteri Deneyiminde Artiwise

Firmalar, ürün ya da hizmetlerini doğru analiz etmek istiyorsa hedefleri 360 derece müşteri analizi olmalı. Ancak bu tür bir analiz için yalnızca CRM’deki verilerle rapor alınması yeterli değil. Bunun yanında birçok yazılı içerik bulunuyor. Bunları CRM sisteminizle entegre edip ortak bir çözüm sunmanız gerekiyor. Konuşma, şikâyet verileri, açık uçlu anket verileri gibi yapısal olmayan veriler de analiz edilmeli ve firmalar müşterilerinin hangi segmentte olduğunu, ürünlerinin sınıf dağılımlarını ve neler yapmak istediğini anlamalı.

İTÜ Teknokent ‘ de AR&GE çalışmalarını gerçekleştiren Artiwise kendi mühendis kadrosuyla ürünlerini geliştirmektedir. Artiwise ile makine öğrenmesi ve doğal dil işleme tekniklerini kullanarak müşteri içgörüsünü (customer insight) tek platformdan analiz edeblirsiniz.

Artiwise ile tek platformda 360 derece analiz yaparak;

  • Müşterilerinizden gelen yorumların fonksiyon ve sınıf dağılımını görebilirsiniz,
  • Olumsuz dönüş yapan müşterilerinizi tespit edip aksiyon alabilirsiniz,
  • Ürün ve hizmetlere ait yorumların duygu dağılımını marka, model, lokasyon gibi alt detayalara kırarak alabilirsiniz,
  • Müşterilerinizin günlük olarak öne çıkan konularını tespit edebilirsiniz.

Duygu Analizi

Markanız, hizmetleriniz, ürünleriniz vb. hakkındaki yorumların duygu analizini yapın. %90 ve üzeri başarı oranıyla duyguları yakalayın.

Sınıflandırma

Yazılı verilerinizi platform üzerinde oluşturduğunuz kendi veri modelinize göre sınıflandırabilirsiniz.

Kümeleme

Yapısal olmayan verilerinizi yapısal hale getirin. Sınıflarınızı ve segmentlerinizi belirleyin.

Öne Çıkan Söylemler

Çalışma alanınızda konuşulan konuları yakından takip edin, müşterileriniz ile iletişimde ve pazarda söz sahibi olun.

Kök Neden Analizi

Müşterilerinizden gelen verileri sınıflandırdıktan sonra her sınıfa ait öne çıkan söylemleri, problemleri kök neden analizi ile tespit edin.

Varlık Tespiti

Büyük metinlerdeki kişi, kurum, lokasyon vb. varlık isimlerini analiz edin.