Müşterinin Sesi

Müşterinin sesi (Voice of Customer), müşterilerin kullandıkları ürünler veya hizmetler ile ilgili tecrübelerini tanımlayan bir terimdir. Günümüz iş dünyasında firmalar üstün müşteri deneyimleri ile farklılıklarını ortaya koymak istemektedirler. Lider firmalar müşterilerinden gelen geri bildirimlere göre stratejilerini konumlandırmaktadırlar.

Müşteri Kanallarında Metin Verisi;

Hızla büyüyen sosyal medya verisi, anket verileri, email, sohbet etkileşimleri, ürün ve hizmet ile ilgili yorumlar metin tabanlı kaynakların bir kısmını oluşturmaktadır. Bir çok büyük ölçekli firma , bu verilerin büyük ve karmaşık olmasından dolayı içerikleri analiz etmekten kaçınmaktadır. Metin analitiği teknolojisi, bu zorlukları aşarak; firmaların müşteri tercihlerini, ihtiyaçlarını ve yaklaşımlarını anlamasına yardımcı olmaktadır. Metin analitiği teknolojisi; öne çıkan söylemler, kök neden analizi, duygu analizi , sınıflandırma gibi çözümlerle metin içeriklerini analiz edebilme yeteneği sunmaktadır. Aynı zamanda metin analitiği teknolojileri, müşteri yorumları gibi yapısal olmayan (unstructured) veriler ile müşteri memnuniyet puanı gibi yapısal (structured) verileri bir araya getirebilmektedir.

Müşterinin sesini Artiwise ile analiz edin.

Farklı kanallardan gelen müşteri deneyimlerini dikkate alarak analiz eden firmalar; şirket stratejilerini bu yönde şekillendirerek büyük fark yaratabilmektedirler. Artiwise metin analitiği platformu, firmalara müşterilerinin sesini anlamaları ve gerekli aksiyonları alabilmeleri için bulut üzerinde çalışan kullanışlı bir arayüz sunmaktadır.

Veri Aktarımı : Kullanıcılar müşterilerinin sesini txt, excel, csv gibi farklı formatlarda Artiwise platformuna aktarabilmektedirler.

Keşfetme : Artiwise metin analitiği platformunun “Öne Çıkan Söylemler” modülü kullanılarak ilişkili konu başlıklarına ulaşılabilir. Böylece müşterilerin en çok neler hakkında konuştukları analiz edilebilir.

Kategorizasyon : Kullanıcılar Artiwise metin analitiği platformunun sınıflandırma modülü ile müşteri yorumlarını otomatik olarak belirlenen sınıflara aktarabilirler ve her bir sınıfa ait içerikleri listeleyebilirler. Aynı zamanda kullanıcılar makine öğrenmesi gücüyle otomatik olarak yorumların sınıflandırılmasını sürekli olarak sağlayabilirler. Hazır dashboardlar üzerinde verilerin sınıf dağılımını görebilir istedikleri zaman detaylarını inceleyebilirler.

Kök Neden Analizi : Ürünümüz ile kullanıcılar müşterinin sesini sınıflandırdıktan sonra her sınıfa ait kök neden analizini yaparak ; problemli veya fark yaratan alanları tespit edebilirler. Örneğin duygu analizi sınıflandırması yaparak ; müşterinin olumlu veya olumsuz bulduğu alanlardaki öne çıkan söylemlerin kök nedenlerini balık kılçığı görseliyle analiz edebilirler.

Tüm yazılı kanallarınızı Artiwise ile analiz edin.